Annual Leadership Awards

Annual Leadership Awards

The results are in! Join us in congratulating all of the nominees and winners acknowledged at the Student Leadership Banquet.

See 2017 Annual Leadership Awards Banquet photos!

Outstanding Community Engagement Award Winner

Community Outreach Workers (C.O.W.)

Nominees
- Community Outreach Workers (C.O.W.)
- Education Club
- THON

Cultural Excellence Award

Winner: South Asian Student Association (SASA)

Nominees

- International Cultural Alliance (ICA)
- South Asian Student Association (SASA)
- Hillel
- Latino Student Organization (LSO)

Academic Advancement Award

Winner: Math Club

Nominees

- Math Club
- Education Club

Creative Elements Award

Winner: Abington Anime Association (AAA)

Nominees:
- Abington Anime Association (AAA)
- Education Club
- Community Outreach Workers (C.O.W.)
- IST Club
- Beauty Club

Innovation Award

Winner: Enactus

Nominees

- Enactus

Emerging Organization Award
Winner:Cyber Defense Club

Nominees

- Cyber Defense Club

Program of the Year

Winner: C.O.W./SHE - Clothesline Project

Nominees

- Latino Student Organization - GALA
- Sout Asian Student Association - SASA Show
- SHE/Community Outreach Workers - Clothesline Project

Outstanding Student Organization Advisor

Winner: Dr. Ola (Muslim Student Association)
 
Nominees

- Shelly Grinar (Sustainability Club)
- Dr. Ola (Muslim Student Association)
- Dr. Arevalo (International Cultural Alliance)
- Ann Martinelli (Education Club)
- Joe Oakes (IST Club)
- Robert Hoffman (ENACTUS)
- Joyce John (SASA)

Unsung Hero FACULTY/STAFF Award

Winner: Joe Oakes

Nominees

- Ann Martinelli
- Katie Murt
- Joe Oakes
- Robert Hoffman
- John Nguyen
- Justin Brouse
- Joyce John

Penn Stater of the Year

Winner: Megan Weiss (THON)

Nominees

- Rena Kassak (Lion Ambassadors)
- Kristen McNamara (Lion ambassadors)
- Ashida Pitt (Lion Productions)
- Megan Weiss (THON)

Above and Beyond Award

Winner: Cassidy Adams (Abington Christian Fellowship)

Nominees

- Faye Ko (International Cultural Alliance)
- Jocelyn Yurko (THON)
- Yunwei Swei (Lion Ambassadors)
- Ben Jennings (IST)
- Deanna Howard (Lion Productions)
- Katie Carr (Lion Ambassadors)
- Jarabi Opulence (Beauty Club)
- Megan Weiss (THON)
- Cassidy Adams (ACF)
- Babbe Vilayphan (Sustainability)

Emerging Leader

Winner: Jordan Moore (Lion Productions)

Nominees

- Mahnoor Rana (Muslim Student Association - MSA)
- Shana Bowers (THON)
- Demetrius Gilbert (Lion Ambassador)
- Nithisha Guntamadugu (Information Sciences and Technology- IST)
- Adriel Lestage (Beauty Club)
- Reynaldo Rodriguez (Abington Diamonds)
- Jordan Moore (Lion Productions)

Outstanding President of the Year

Winner: Diaka Thiam (Community Outreach Workers)

Nominees

- Nancy (Elise) Venter (Abington Christian Fellowship)
- Diaka Thiam (C.O.W.)
- Babbe Vilayphan (Sustainability Club)
- Morgan Kelly (Lion Ambassadors)
- Andrew Chudnovsky (IST)
- Matthew Zipin (Enactus)

Student Organization of the Year

Winner: THON

Nominees

- Education Club
- THON
- Lion Ambassadors
- IST Club
- Enactus

Diversity/Inclusion Programming Award

Winner: Kyra Lewis

Nominees

- Kyra Lewis

Special Recognitions

The following awards recognize student staff and student interns who work tirelessly to support the Student Affairs units.

Student Engagement and Leadership - Student Staff

Steven Acuna  
Katie Carr
Alicia Broderick
Megan Weiss
Silvia Pereira
Victoria Speca
Chris Trinh
Sam Gonzalez
Morgan Kelly
Viet Pham

Student Engagement and Leadership - Interns

Kaltra Bani, Service Fellow
Jenna Lancaster, Marketing Intern
KC Vigo, Program Intern

Career & Professional Development - Student Assistant

Nelson Rodriguez

Health & Wellness Center - Student Worker

Natalie Bonilla

No Place For Hate Committee

Sayonnoh Kofa Christi Renfer

Diversity, Equity, & Inclusion - Student Workers

Sonitha Louissant
Kyra Lewis
Jarabi Opulence
Rimshah Ajmal
Megan Glanz
Nelson Costa
Changwon Jwa
Yubin Wu
Jiten Patel
Jia Hua Low
Ashida Pitt
Charlena Frank